piątek, 13 października 2017

"Mroczne zakamarki" Kara Thomas

Tytuł: Mroczne zakamarki
Autor: Kara Thomas     
Wydawnictwo: Akurat
Stron: 416

"W Fayette, prowincjonalnym miasteczku w Pensylwanii, na każdym kroku czają się ponure tajemnice. Tessa, która wyjechała stąd w dzieciństwie, cały czas starała się nie myśleć o tym, co wydarzyło się tamtej letniej nocy. Tak mroczne przeżycia mogą zostawić w pamięci niezatarty ślad, jeśli tylko im się na to pozwoli.

Callie, jej przyjaciółka, została w Fayette. Przeprowadziła się do innego domu, więc nie musi codziennie patrzeć na te same ściany, ale Callie zawsze była tą silniejszą. Dlatego potrafi stawiać czoła demonom i ma nadzieję, że pewnego dnia znikną na dobre, jeśli będzie ostro imprezowała.
Jako dziewczynka Tessa nigdy nie rozmawiała ze swoją przyjaciółką o tym, co wtedy widziały. Nie przed procesem, w którym obie zeznawały. Ani tym bardziej potem. Po procesie Callie zamknęła się w sobie, a Tessa wyjechała, co tylko sprawiło, że przyjaciółki całkowicie straciły ze sobą kontakt.
Ale od wyjazdu Tessę nurtują pytania. Pewne rzeczy nieustannie budziły jej podejrzenia. A teraz musi wrócić do Fayette – tam, gdzie Wyatt Stokes czeka w celi śmierci na proces apelacyjny, gdzie przed laty zginęła Lori Cawley, kuzynka jej przyjaciółki, i gdzie ukrywa się ktoś, kto może znać" prawdę."

Fayette to niewielka miejscowość w Pensylwanii. Właśnie z niej Tessa wyjechała z nadzieją, że nigdy nie będzie musiała wrócić. Ponure tajemnice z przeszłości, to ostatnie do czego ma ochotę wracać. Staje jednak w obliczu sytuacji, która zmusza ją do powrotu, a wtedy... wszystkie problemy odżywają na nowo. Szczególnie, że zatrzymuje się w domu Callie, niegdyś jej najlepszej przyjaciółki. W dzieciństwie Tessa i Callie były nierozłączone. Pomimo, że pochodziły z kompletnie różnych środowisk, potrafiły świetnie się dogadać. Aż do momentu, kiedy pewnej letniej nocy w Fayette doszło do przerażającej zbrodni, której obie dziewczynki były świadkami.

Lori, nastoletnia kuzynka Callie, pilnowała przyjaciółek, kiedy została zamordowana. Przebywanie na miejscu zbrodni to zbyt wiele dla małych dziewczynek. Nasze bohaterki nigdy tak naprawdę nie rozmawiały o tym, co widziały. Niedługo później Tessa spotkała cała masa innych trudnych sytuacji, skutkiem czego wyprowadziła się z Fayette. Teraz wraca do rodzinnej miejscowości z uwagi na ciężką chorobę ojca i wszystko zaczyna się do nowa. Policja odnajduje ciało kolejnej młodej kobiety, w dodatku przyjaciółki naszych bohaterek. Jak to możliwe, że giną ludzie, skoro morderca siedzi w więzieniu?

"Mroczne zakamarki" to typowy thriller - skupia się na poszukiwaniach seryjnego mordercy. Zagadka jest zawikłana na jaw wychodzą coraz to nowe fakty. Zakończenie jest nieoczywiste, a każdy fakt ma znaczenia. To powieść z rodzaju tych, które lubię najbardziej - wciąga od samego początku. Jest lekka, lecz jednocześnie wymaga od czytelnika skupienia, ponieważ chcemy przecież dowiedzieć się kim jest morderca.

Całość wypada naprawdę nieźle. Szczególnie dlatego, że Tessę da się lubić, a jej zachowanie - logicznie wytłumaczyć. Nie lubię, gdy w powieściach z wątkiem kryminalnych główna bohaterka wtrąca się w kompletnie nie dotyczące jej sprawy, starając się być mądrzejszą niż policja i prokuratura razem wzięci. Tutaj zaangażowanie Tessy jest logiczne - była świadek zbrodni, w dodatku dobrze znała ofiarę. Teraz, gdy wszystko wskazuje, że morderca powrócił, musi zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym..

Jestem zaskoczona, że książka podobała mi się tak bardzo. Niesamowicie wciągnęła mnie historia Tessy i Callie. Z wypiekami na twarzy próbowałam razem z dziewczynami rozwiązać zagadkę "Potwora znad rzeki Ohio". Zaciekawiła mnie jednak również nietypowa historia rodziny Tessy, a zakończenie? Totalnie wbiło w fotel. Wiem, że ta powieść jest debiutem, tym bardziej jestem pod wrażeniem. Jeśli kolejna książka autorki zostanie wydana w Polsce, z pewnością po nią sięgnę.

Ocena: 9/10

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję:

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...