środa, 1 czerwca 2016

"Niezrównani" Alyson Noël

Tytuł: Niezrównani
Autor: Alyson Noël
Wydawnictwo: Harper Collins
Stron: 336

"Sunset Boulevard najlepiej ogląda się w ciemnych okularach i z grubym portfelem w kieszeni. Jeżeli jakimś cudem dostaniesz się na listę VIP-ów, wejdziesz do najlepszych nocnych klubów w Los Angeles, hedonistycznego nieba dla młodych, stylowych i bogatych. Ale wstępując do tego świata, musisz pamiętać, że już się z niego nie wyrwiesz.
Trójka osiemnastolatków, Layla, Aster i Tommy, wchodzi do kręgu wybrańców. Zgłaszają się do konkursu, którego celem jest przyciągnięcie do klubu rozchwytywanych celebrytów, zwłaszcza Madison Brooks, najpopularniejszej młodej gwiazdy z Hollywood. Nagrodą są duże pieniądze. Kiedy już się wydaje, że uśmiechnie się do nich szczęście, okazuje się, że Madison zaginęła.  
Niezrównani to pierwsza część serii Beautiful Idols, w której najpiękniejsze marzenia zmieniają się w koszmar.

Alyson Noel zdecydowanie nie jest moją ulubioną autorką. Kiedy próbuję przypomnieć sobie fabułę jej książek, mam w głowie pustkę. Jeżeli chodzi o "Greckie wakacje", to nie pamiętam absolutnie nic - ani o czym była ta historia, ani zakończenia, ani nawet imienia głównej bohaterki. Co do nieco bardziej fantastycznych historii jej autorstwa, to kojarzę tylko, że chyba były skierowane do młodszych czytelników i być może właśnie dlatego nieszczególnie przypadły mi do gustu. Mimo wszystko, "Niezrównani" mnie zaintrygowali - przede wszystkim dlatego, że okładka od razu przykuwa wzrok. Jest też coś w opisie tej powieści, co sprawiło, że nie mogłam doczekać się premiery. Czy dobre przeczucia okazały się słuszne?

Markowe cichy, szybkie samochody i wstęp do każdego klubu - nasi bohaterowie albo to mają, albo bardzo pragną mieć. To jednak nie wszystko co ich łączy. Są młodzi, piękni i właśnie dostali pracę, o której większość rówieśników może tylko pomarzyć. Layla, Aster i Tommy rozpoczynają karierę jako promotorzy najmodniejszych klubów. Ich celem jest ściągnięcie do lokalu jak największej liczby gości, a przede wszystkim - gwiazd. Co więcej, ten, którego praca przyniesie najlepsze efekty, mimo i tak już dużej wypłaty, zostanie sowicie nagrodzony.

"Niezrównani" to historia, jakich ostatnio wydaje się naprawdę niewiele. Klimat przypomina choćby kultową - "Plotkarę". Wokół pełno pięknych i bogatych, nawet jeśli bohaterowie nie zaliczają się do tej drugiej grupy. Każdy marzy tu o wielkiej karierze, pieniądzach i sławie, po prostu... każdy na swój własnych sposób. Lubię czasami przenieść się w świat pełen złota, a o ile dobrze pamiętam, jedyna książka utrzymana w podobnym klimacie, na jaką trafiłam w ciągu ostatnich kilku lat to "7 grzechów głównych".

Akcja toczy się przede wszystkim wokół trójki głównych bohaterów, którzy biorą udział w konkursie. Mamy więc Aster, dziewczynę z dobrego domu, której rodzice są w stanie sprezentować córce nawet najdroższy ciuch. Co z tego, skoro mimo pełnoletności nie jest w stanie samodzielnie podjąć żadnej decyzji - wszystko, nawet zakup stroju kąpielowego, musi konsultować z matką. Nic dziwnego, że dziewczyna postanawia sama decydować o sobie. Dalej mamy Tommego, który pracuje w sklepie i marzy o muzycznej karierze. Również jego sytuacja rodzinna nie należy do najłatwiejszych. Ostatnia jest Layla - blogerka, która słynie z wyśmiewania młodych celebrytów. Chce pokazać, jakie zagrożenia niesie ze sobą ten migoczący świat i wie, że najlepiej będzie mogła go poznać od środka. Które z nich okaże się najlepsze?

Czym byłby ten migoczący światek bez wielkiej gwiazdy? Tak więc mamy i Madison, młodą dziewczynę, która już teraz odniosła ogromny sukces. To akurat postać dość enigmatyczna. Od początku wiemy, że wiele ukrywa, jednak ciężko domyślić się, co takiego. Dodam tylko, że idealna Madison musi mieć oczywiście idealnego chłopak, a i on odgrywa tu znaczącą rolę. Wszystkie te postacie (i jeszcze kilka dodatkowych) są ze sobą powiązane. Całość łączy masa intryg, kłamstw i wzajemnych oskarżeń. Czego chcieć więcej?

Na koniec dodam jeszcze, że powieść jest napisana w bardzo przyjemny sposób (choć przyznam szczerze, że w przypadku innych książek autorki, nie zwróciłam na to uwagi). Jeżeli tak jak ja macie sentyment do "Plotkary" lub po prostu lubicie historie, w których intrygi i sława odgrywają dużą rolę, "Niezrównani" to coś w sam raz dla Was.

Ocena: 7,5/10

2 komentarze:

  1. Czytałam serię Nieśmiertelni tej autorki - ale bywały wzloty i upadki. Chyba nie pokochałam twórczości tej autorki na tyle, aby sięgać po tę pozycję.

    Bookeaterreality

    OdpowiedzUsuń
  2. The patreon is completely safe. It can be difficult to trust such a new concept, but Patreon has allowed thousands of artists to make a career and a living off of what they do best. For a subscriber, Patreon is perfectly safe to use.
    space bar counter

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...