poniedziałek, 13 stycznia 2014

"Gorączka" Dee Shulman

źródło
Tytuł: "Gorączka"
Autor: Dee Shulman
Wydawnictwo: Egmont
Stron: 432

"Nieustraszony rzymski gladiator. Lekkomyślna dziewczyna z XXI wieku. Tajemniczy wirus, który ich połączył… A.D. 152 Sethos Leontis, nadzwyczaj zręczny wojownik, nieoczekiwanie zostaje ranny i niebezpiecznie ociera się o śmierć. A.D. 2012 Niezwykle inteligentna, ale sprawiająca kłopoty Ewa zaczyna nowe życie w szkole dla wybitnie utalentowanych, ale jedna chwila w laboratorium pociąga za sobą przerażające konsekwencje. Niezwykły związek doprowadza do połączenia Ewy i Sethosa, wspólnie pracują nad rozwikłaniem zagadki dotyczącej śmiertelnego wirusa.
Obyczajowa opowieść, antyczny dramat z romantycznym wątkiem są bogatym tłem dla współczesnej powieści obyczajowej dla nastolatków. Całość to ciekawe i rozbudowane postaci, ale również fabuła skonstruowana w bardzo logiczny i przekonujący sposób mimo swojej złożoności. Gorączka podczas lektury."
źródło

Do "Gorączki" podeszła z pewnym dystansem. Uwielbiam opowieści, których akcja toczy się naprzemiennie we współczesności i przyszłości/przeszłości, jednak tutaj zwątpiłam. Z jednej strony połączenie gladiatora i współczesnej dziewczyny zapowiada naprawdę intrygująco. Z drugiej jednak, powieść wywoływała mnóstwo kontrowersji, a oceny wahały się od najwyższych do skrajnie niskich. Zrezygnowałam więc z "Gorączki", jednak z czasem pożałowałam tej decyzji - W końcu zawsze najlepiej wyrobić sobie własną opinię. Wreszcie nadarzyła się okazja i przy okazji wydania w Polsce kontynuacji postanowiłam sięgnąć po obie części. Z jakim skutkiem?

Ewa to współczesna, jednak niezwykła dziewczyna. Jak to nastolatka, buntuje się, jednak z zupełnie nietypowy sposób. Ewa bowiem, pochwalić się może naprawdę niezwykłym umysłem, przez bardzo trudno jest jej porozumieć się z rówieśnikami. Wreszcie postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i... znajduje odpowiednią, elitarną szkołę z internatem. Wszystko zaczyna się układać, ale czy na długo?

Seth to nieustraszonych rzymski gladiator. Uwielbiany przez tłumy nie tylko dzięki swojej waleczności, lecz również przez wyjątkową urodę, dzięki której płeć piękna nie może mu się oprzeć. Chłopakowi zależy jednak tylko na jednej kobiecie - piękna Liwia skradła jego serce. Gladiatorowi nie jest jednak pisana szczęśliwa miłość, los przygotował dla niego zupełnie inne zakończenie.

"Gorączka" to dwie odrębne historie, które łączą się w jedną całość. Przez większą część książki przeskakujemy z II do XXI wieku i z powrotem. Osobna poznajemy losy i osobno Setha, a ja przez dłuższy czas nie mogłam wyjść z podziwu, jakim cudem autorce udało się połączyć obie historie. Muszę przyznać, że to dość ciekawe rozwiązanie - obawiałam się, że gladiator przeniesie się do przyszłości już na samym początku i... na tym skończą się podróże w czasie. Co ciekawsze, różnica czasów, w których żyje ta dwójka, to nie ich jedyny problem.

Choć spodziewałam się, że będzie to romans, wątek miłosny zajmuje nieznaczną część powieści. Przez większość stron losy bohaterów toczą się oddzielnie. Ewa ma problemy z dostosowaniem się do otoczenia i czuje się niezrozumiana nie tylko przez rodziców, ale również rówieśników. Seth z kolei... no cóż, jego głównym problem, jest sam fakt bycia gladiatorem... Jako niewolnik nie przysługują mu praktycznie żadne prawa. Oprócz walki na ringu musi znosić zainteresowanie płci przeciwnej z uwagi na swój wygląd zewnętrzy. A przecież Jego serce jest już zajęte. Można więc stwierdzić, że poznajemy dwie odrębne historie - czy mają szansę na wspólny happy end?

"Gorączka" nie jest zbyt ambitną historią, jednak spędziłam z nią kilka bardzo miłych wieczorów. Podziwiam autorkę za niebanalny pomysł. Ta część jest jedynie wprowadzeniem i jestem bardzo ciekawa, jak potoczą się losy bohaterów w kontynuacji.

Ocena: 7/10

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu:

16 komentarzy:

 1. Mnie ona średnio zachwyciła, acz mam zamiar dokończyć serię w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam na półce całą masę "niezbyt ambitnych" lektur kupionych w czasie wielkiej fascynacji paranormalami, więc na razie sobie daruję ;) I spolszczone imię?... eee :/

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Gorączka była naprawdę miłą książką, ale druga część jest zdecydowanie gorsza. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już mam dwie części za sobą i nie są złe. Druga wg nie jest o wiele lepsza. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie dzisiaj kupiłam sobie tę książkę, pomimo wielu negatywnych opinii, bo muszę przyznać, że mnie intryguje :D Jestem strasznie ciekawa, czy mi się spodoba :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Średnio przypadła mi do gustu jednakże nie zalicz się do książek z najgorszej półki. Ma piękną okładkę a opis intryguje.. Więc pewnie dlatego po nią sięgnęłam skuszona jak zawsze :) Choć przeczytałabym 2 cześć na razie nie ciągnie mnie do niej, a komentarze powyżej nie zachęcają :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi się podobała :) Już nie mogę się doczekać aż drugi tom wpadnie w moje ręce ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam dawno, ale pamiętam, że podobała mi się bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kusi mnie ta seria.. Bardzo chętnie sięgnę po nią i zapoznam się z nią osobiście :)
  Może przypadnie mi do gustu? Jedno jest pewne. Okładka przykuwa uwagę ;)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :3

  OdpowiedzUsuń
 10. Kusząco.... Pewnie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Według mnie zapowiada się bardzo ciekawie, jeśli będę miała okazję na pewno po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam ją jakiś czas temu i dobrze ją wspominam

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ciekawie się zapowiada i z chęcią przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciągle zastanawiam się nad tą powieścią, ale muszę powiedzieć, że swoją recenzją rozbudziłaś moją ciekawość :D

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...