środa, 11 września 2013

"Kroniki ciemności. Łowca Demonów" Agnieszka Michalska

źródło
Tytuł: Kroniki ciemności. Łowca Demonów
Autorka: Agnieszka Michalska
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza
Stron: 200

"Łowca demonów – trudno sobie wyobrazić bardziej ekscytujące zajęcie, prawda? A jednak piętnastoletnia Katy ma wątpliwości, czy chce nim zostać. Mimo że przecież wszystko jej sprzyja – ma dar dający jej przewagę nad innymi czarodziejkami, jest ambitna i uparta, nie boi się podejmować trudnych decyzji. A poza tym wizja przyszłości jasno wskazuje, że nie ma innego wyjścia… Zostać Łowcą jednak to znaczy tyle, co poświęcić osobiste szczęście dla ratowania świata. Czy dziewczyna jest na to gotowa?
Świat tej powieści jest gęsty jak ciemność w bezgwiezdną noc i intensywny jak zapach krwi w czasie wojny. Fantasy pióra młodej autorki zapewnia zarówno przekraczające znane wymiary czasu i przestrzeni wypadki, soczyste sceny pojedynków, jak i zabawne dialogi."
źródło

"Czarodziejki" to serial, który powstał pod koniec lat 90. Liczył sobie aż 8 sezonów, a i w polskiej telewizji, jeszcze nie tak dawno, można było go zobaczyć. Opowiadał o losach trzech sióstr, które walczyły z demonami. Niestety jakoś nigdy nie miałam okazji bliżej przyjrzeć się tej produkcji. Wydawało mi się, że wiem przynajmniej, kto wciela się w główne role, jednak okazało się, że i tutaj coś pomieszałam. Kiedy jednak dowiedziałam się, że "Kroniki Ciemności" nawiązują do tej popularnej produkcji, postanowiłam zapoznać się chociaż ze streszczeniem fabuły. Jak się okazało, trzy bohaterki serialu - Piper, Phoebe i Paige - opiekują się główną bohaterką powieści.

Katy to sympatyczna piętnastolatka. Ma dwóch najlepszych przyjaciół i trzy kuzynki, które się nią opiekują. Kiedy zbliżają się urodziny dziewczyny, zachowanie rodziny wzbudza jej podejrzenia - wszystko wskazuje na to, że ukrywają jakąś tajemnicę. W dzień urodzin okazuje się, że przypuszczenia nastolatki były słuszne - Katy ma ukrytą moc, które właśnie ma ujrzeć światło dzienne. Katy, Chris i Wyatt rozpoczynają walkę z demonami, a na ich drodze staje tajemniczy Łowca. Jedno jest pewne: nic już nie będzie takie, jak kiedyś...

Choć opis powieści brzmi zachęcająco, Łowcy Demonów to motyw dość oklepany. Najpopularniejsza jest oczywiście seria "Dary anioła" (którą ubóstwiam!), ale można go spotkać również w kilku innych historiach, np. "Wizjach" Danieli Sacerdoti. Co więcej świat przedstawiony w "Kronikach ciemności" bazuje na historii przedstawionej w serialu. Nie mam do niego jakichś szczególnych zastrzeżeń, jednak nie sposób oceniać utwór przez pryzmat świata przedstawionego, skoro nie został on w całości wymyślony przez autorkę.

Głównej bohaterce udało się zaskarbić moją sympatię. Jest dość poukładana, jak na nastolatkę, jednak czasami potrafi być przekorna. Nie zirytowała mnie, a to przecież najważniejsze. Szczerze mówiąc, spodziewałam się, że będzie to cicha myszka, która spotka na swojej drodze mrocznego przystojniaka. Każde odstępstwo od tego schematu, już jest zaskoczeniem. Polubiłam również przyjaciół głównej bohaterki, nie mogę się jednak przekonać do jej kuzynek. Wiem, są tutaj elementem kluczowym i łącznikiem z serialem, ale dla osoby, która całkowicie nie orientuje się w fabule produkcji, to istny koszmar. Ich imiona są do siebie zbyt podobne - oczywiście miałam problem, żeby zapamiętać, która jest która. W końcu najzwyczajniej w świecie skupiłam się na Katy i to chyba była najlepsza decyzja.

Najsłabszą stroną powieści jest niestety język. Bardzo szybko można zorientować się, że powieść została napisana przez debiutantkę - zabrakło mi konsekwencji, dojrzałego podejścia do bohaterów i ich odczuć. Akcja nie ma stałego tempa, a cała masa wydarzeń została upchnięta na ledwo 200 stronach. Mimo wszystko czyta się dość szybko i przyjemnie, a jeśli ktoś lubi takie historie, może przymknąć oko na niedociągnięcia.

Ocena: 6/10

Za książkę serdecznie dziękuję autorce!

10 komentarzy:

 1. Jak zwykle polskie książki nie spełniają oczekiwań. Coraz ich więcej u nas, ale jakoś po kilku poważnych wpadkach odechciewa mi się ich czytać - nawet jak za darmo są (o kupnie to nawet nie ma mowy).

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawi mnie ten tytuł ;) Mam ochotę sięgnąć po tę książkę i mam nadzieję, że w najbliższym czasie będę miała okazję ;) Twoja recenzja może nie rzuciła mnie na kolana i nie sprawiła, że muszę to zrobić już, ale będę miała ten tytuł na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. W ogóle nie ciekawi mnie ten tytuł. Nie przepadam za polskimi autorami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tom I Kronik Ciemności mam już za sobą i posiadam co do niego podobne odczucia jak ty. Z przyjemnością zapoznam się z częścią drugą, aczkolwiek nie płakałbym, gdyby takowa miała się już nie pojawić.

  Pozdrawiam,
  R

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka jak na tyle akcji wydaje mi się za krótka. Tylko 200 stron ? Podziękuje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś przeszła mi ochota na czytanie tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. A to akcja książki dzieje się w świecie serialu? o_O Ekhem... Ja rozumiem, że debiut, że autorka młoda, ale jestem zdeklarowaną przeciwniczką wydawania fan fiction w formie papierowej. Jak już debiutować, to przynajmniej świeżymi pomysłami...
  Nie chcę krakać, ale istnieje chyba coś takiego jak prawa autorskie do postaci i różne takie, a Amerykanie są narodem bardzo lubiącym się pozywać... (bo serial był chyba amerykański?)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przeczytałam dużo recenzji tej książki i żadna jeszcze mnie nie zachęciła do niej... Jakoś czuję, że mi się nie spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 9. Smutne jest to, że polscy autorzy bardzo chcą upodobnić się do zagranicznych pisarzy... :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Tej książki na pewno nie przeczytam, bo to nie mój gatunek literacki, a nie cierpię sytuacji, kiedy pisarz wprowadza obce nazwy i nazwy - to powód drugi. :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...