poniedziałek, 25 lutego 2013

Recenzja: "Boski Tarot - Książka + Karty" Ciro Marchetti

źródło
"Ciro Marchetti to brytyjski artysta, absolwent ekskluzywnej Croydon College of Art oraz prezes Graform International. Prowadzi warsztaty i wykłady na Wydziale Ilustracji i Animacji Cyfrowej w Instytucie Sztuki Fort Lauderdale, gdzie kontynuuje doskonalenie swojego wizjonerskiego stylu artystycznego. Laureat m. in. Digital Canvas Awards, Macworld expo digital art competition oraz Four Photoshop Guru Awards. Oto stworzona przez niego talia Tarota, która zelektryzowała nie tylko świat tarocistów, ale także środowiska związane z kulturą i sztuką.

Powstała ona podczas ponad trzech tysięcy godzin pracy i wyróżnia się spośród innych talii dostępnych na rynku, kunsztem wykonania i stopniem zaangażowania artysty w proces powstawania poszczególnych kart. Bogactwo kolorów, dopracowanie detali i opieranie się na wskazówkach międzynarodowych autorytetów z dziedziny Tarota gwarantują powstanie jednej z najlepszych talii w historii. Dołączona do nich książka poza szczegółowymi opisami znaczenia kart zawiera także powieść, dzięki której czytelnik z łatwością przeniesie się w świat tych niezwykłych kart.


Poznaj już dziś talię inną niż wszystkie i napawaj się jej boskością.


Komplet zawieraz 78 kart, woreczek na karty oraz podręcznik 320 stron formatu A5, wymiary kart 70 x 115 mm"

źródło
Tarot to talia kart, używana najczęściej do wróżenia. Współczesne talie liczą 78 kart, z czego 22 to Arkana Wielkie, a 56 - Arkana Małe. Upodobałam sobie wszelkiego rodzaju karty wróżebne i tylko kwestią czasu było, kiedy wreszcie zdecyduję się sięgnąć po Tarota. Nigdy nie byłam do tej talii przekonana (choć posiadam już jedną talię), jednak karty Ciro Marchetti tak bardzo przypadły mi do gustu, że nie byłam w stanie sobie odmówić.

Zacznijmy od tego, że całość zamknięta jest w całkiem sporym pudełeczku. Po otwarciu ukazuje nam się podręcznik (dość dużego formatu - A5, co odróżnia te karty od innych), a pod nim talia kart w futerale wykonanym z czarnego materiału. Po raz kolejny jestem zachwycona wykonaniem!

źródło
Podręcznik "Boski Tarot. Dziedzictwo Zaginionej Cywilizacji" składa się z 3 zasadniczych części. Pierwszą z nich jest "Opowieść", czyli 12 rozdziałów, które mają pomóc nam zrozumieć tarota i wczuć się z jego klimat. To bardzo ciekawa historia, choć na początku wydawało mi się, że jest napisana dość trudnym językiem, to momentalnie ją wręcz "pochłonęłam". Kolejna część poświęcona została wytłumaczeniu znaczenia poszczególnych kart. Na pierwszy ogień poszły Arkana Wielkie, czyli karty bez koloru. Symbolizują one 22 sytuacji w życiu ludzkim, dlatego też pierwszą kartą jest "Głupiec", a ostatnią "Świat". Kolejne strony opisują Arkana Małe. W Tarocie mamy 4 kolory - Buławy, Kielichy, Miecze, Denary, a w każdym z kolorów występują karty od Asa do Dziesiątki. Ostatnia część rozdziału została przeznaczona na opis Kart Dworskich, czyli Pazia, Rycerza, Królowej i Króla dla każdego z wymienionych wyżej kolorów. Ostatnia część podręcznika skupia się na czytaniu kart. Poznajemy tam sześć podstawowych układów z przystępnym wytłumaczeniem kiedy i w jaki sposób powinniśmy je stosować. Mnie i moim koleżankom zdecydowanie najbardziej przypadł do gustu Układ Królowych, w którym skupiamy się na konkretnym problemie lub sytuacji, interpretujemy jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, a wszystko to z perspektywy wylosowanej wcześniej Królowej.

źródło
Same karty to małe dzieła sztuki. Ilustracje są przepiękne, pokusiłabym się tutaj o stwierdzenie, że jest to najpiękniejszy Tarot, jaki dane mi było kiedykolwiek zobaczyć. Całość utrzymana jest w ciemnej tonacji z lśniąco złotymi brzegami. Rysunki są adekwatne do poszczególnych kart i ich znaczeń, a jednocześnie nieprymitywne. Obok tekstu możecie z bliska przyjrzeć się kilku wybranym kartom. Nieco więcej z nich możecie zobaczyć tutaj. Standardowo, karty mają wymiary 70 x 115 mm i wykonane zostały z dość twardych kartoników. Tasowanie ich jest sporym wyzwaniem, jednak nie ze względu na grubość, a na ilość.

"Boski Tarot" w pełni spełnia moje wymagania. Poprzednia talia kart, których używałam na dobre poszła w odstawę. Jeśli będziecie się rozglądać za Tarotem, to z pełną świadomością polecam Wam wybór tych właśnie kart.

Ocena: 10/10

Za karty wraz z podręcznikiem, serdecznie dziękuję wydawnictwu:13 komentarzy:

 1. Ja w tarota nie wierze ale znam kilka osób którym by się taki podręcznik spodobał ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej nie dla mnie. Nie traktuję takich rzeczy poważnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak widzę tylko słowo "tarot" od razu lecę do sklepu i kupuję ;) Pewnie będzie też tak z tym podręcznikiem ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. nie przepadam za tego typu rzeczami, ale bardzo przypadło mi do gustu wydanie tego zestawu, mimo to dla samego wydania nie będę kupował Kart do Tarota :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Hi! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard
  on. Any recommendations?

  Here is my webpage green coffee extract weight loss

  OdpowiedzUsuń
 6. Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to
  mention that I've really enjoyed surfing around your weblog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

  Stop by my site No deposit casino bonus

  OdpowiedzUsuń
 7. Hey there, I found your site blogger.com while browsing
  http://betterversionofthetruth.blogspot.com/. Just wondering, have you
  ever thought of adding various other content to your blog posts?
  It's true, what you're saying is helpful and such. However, I think that if you integrated some other forms of media (such as
  videos, visuals, pictures) you could make your page
  more substantive and appealing. Your page content is top notch, but if you were to include more different
  media, your blog could without a doubt be top-of-the-line in its topic in comparison to other sites on .


  My web blog; sporadic.stanford.edu

  OdpowiedzUsuń
 8. I live in Lubbock, United States and my career in fact deals with this area.
  Zeal for what you think and in putting it into
  words is a true gift. Your enlightening article includes the
  perfect combination of enthusiasm and well-written, interesting
  material that I’ve grown to love and admire.

  Feel free to surf to my homepage: cuartos delanteros

  OdpowiedzUsuń
 9. I'm impressed at how straight forward you make this topic look thanks to your articles, although I must confess I still don't quite understand it.
  The entire matter just goes over my head because of how
  intricate and broad it all is.. I am anticipating your
  subsequent publishings, I will try to get the dangle of it.  My web blog; theoretics

  OdpowiedzUsuń
 10. Hey there, my name's Melissa and sometimes I write about the same thing on my blog. Actually, if I may, let me ask you something.. Could it just be me or does it seem like some of the responses appear they are coming from brain dead folks? :-P And, if you are writing on other social sites like web 2.0 site list, I want to keep up with you. Perhaps you could post a few links to any of them?

  Here is my web blog; Http://Sns.Dichoinhe.Com/SergioCru

  OdpowiedzUsuń
 11. Great blog from what I've read thus far. I'm Maria from Orvault, France and I was so
  glad to have seen this blog. By the way, I'd love to get in touch with you. Will you make sure you drop me a e-mai?

  Feel free to surf to my blog ... http://gpsports.tv/

  OdpowiedzUsuń
 12. Greetings, I discovered your blog on http://betterversionofthetruth.
  blogspot.com/ while searching for a related topic, your blog
  came up, it seems great. I've bookmarked it in my google bookmarks.

  Here is my weblog ... colchas

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...