niedziela, 31 sierpnia 2014

"Zacisze Gosi" Katarzyna Michalak

źródło
Tytuł: Zacisze Gosi 
Autorka: Katarzyna Michalak
Seria: Trylogia Kwiatowa, tom: II
Wydawnictwo: Znak
Stron: 320

"Kiedy Kamila zamieszkała w przedwojennej willi z pięknym różanym ogrodem, poczuła, że wreszcie uśmiechnęło się do niej szczęście. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystko zaczęło się układać: odnalazła swoje miejsce na ziemi, poznała wspaniałego mężczyznę, a z sąsiadką, Gosią, połączyła ją prawdziwa przyjaźń.

Jednak los jest przewrotny i nad przyjaciółkami z uliczki Leśnych Dzwonków znów zbierają się czarne chmury.

Związek Kamili z Łukaszem zostaje wystawiony na poważną próbę. Do Gosi zaś nieoczekiwanie powraca przeszłość. Czy były mąż okaże się godny zaufania? I jaką rolę w jej życiu odegra Jakub, którego mroczną tajemnicę poznaje Kamila?

„Zacisze Gosi” to kolejna - po bestsellerowym „Ogrodzie Kamili” - powieść z kwiatowej trylogii” Katarzyny Michalak, autorki, którą pokochały polskie czytelniczki. Ciąg dalszy tej niezwykłej, wzruszającej historii o przyjaźni i miłości, poznacie w książce „Przystań Julii”, następnej powieści w serii
." źródło

Po lekturze "Ogrodu Kamili" byłam pewne, że sięgnę po "Zacisze Gosi", mimo że irytowała mnie główna bohaterka. Skoro więc w kontynuacji pierwsze skrzypce gra Gosia, powieść powinna okazać się lekturą idealną. 

Kiedy życie Kamili zdaje się wreszcie układać, wybucha prawdziwa bomba nieszczęść. Jej ukochany Łukasz jest chory, a żaden z lekarzy zdaje się nie być w stanie mu pomóc. Nieszczęśliwy mężczyzna swoje frustracje przelewa na najbliższych, a chyba najbardziej obrywa się wrażliwej Kamili. Jakub jest jednak czujny - za pomocą pieniędzy rozprawia się z wszystkimi problemami, niczym za pomocą czarodziejskiej różdżki. Czy i tym razem mu się uda? W poważnych tarapatach jest również przyjaciółka Kamili, Gosia. Demony z przeszłości, które niemalże zdołała już pokonać pojawiają się... w jej własnym domu. Jedynym pozytywnym wydarzeniem jest pojawienie się nowej sąsiadki młodych kobiet - sympatycznej Julia.

Pierwszym zaskoczeniem był fakt, że Gosia wcale nie jest tutaj główną bohaterką. Jest ważna, owszem, ale z przykrością odkrywałam, że pierwsze skrzypce w dalszym ciągu gra tutaj (o, zgrozo!) panna Kamila. Z przykrością muszę stwierdzić, że w tym tomie irracjonalizm bohaterki osiągnął szczyt. Poprzednio wyolbrzymiała wszystkie problemy i trudności, które spotkały ją w życiu. Teraz uporała się z rozpaczą po krótkiej i nieszczęśliwej miłości z młodzieńczych lat (wreszcie!), jednak kiedy wydarzenia naprawdę przyjmują nieciekawy obrót, a na jaw wychodzą naprawdę wstrząsające tajemnice dziewczyna przyjmuje je we względnym spokojem. To naprawdę dziwne - zerwanie z chłopakiem opłakuje przez lata, ale w przypadku naprawdę kolosalnego sekretu rodzinnego przechodzi do porządku dziennego zdecydowanie zbyt szybko.

Historia Gosi ratuje tę książkę. Po pierwsze - sama bohaterka jest ciekawsza niż Kamila! Doprawdy nie rozumiem, dlaczego to nie ona jest pierwszoplanową bohaterką całej trylogii. Oprócz tego jest historia bije na głowę to, co spotkało jej przyjaciółkę. Gosia cierpi na silny zespół stresu pourazowego. Jednak, w przeciwieństwie do swojej sąsiadki, ma ku temu realne powody. Historia Gosi jest wstrząsająca - okazuje się, że nie chodzi jedynie o to, czego dowiedzieliśmy się w I części. Młoda kobieta przeszła naprawdę wiele i właśnie jej najbardziej kibicowałam. Niestety, to właśnie ją czekają największe problemy również w tej części. Czy Gosia ma szanse na szczęście?

Ciekawie przedstawiona została również firma Jakuba - również na tle zawodowym naszych bohaterów czekają liczne tarapaty. Właściwie każdy z nich - Gosia, Łukasz i Jakub - jest na swój sposób ciekawy, a razem dzielnie stawiają czoła dramatycznym wydarzeniom codzienności. Oczywiście wszystko psuje Kamila. Choć Jakub wykazuje się ogromnym zaufaniem w stosunku do dziewczyny, ona podejmuje nieracjonalne decyzji i tupie nóżką za każdym razem, gdy ktoś bardziej doświadczony próbuje jej pomóc. Każdy przejaw zdrowego rozsądku pracowników traktuje jako niesubordynację.

Mam mieszane uczucia odnośnie "Zacisza Gosi". Książka byłaby bardzo udaną powieścią, gdyby nie tak nieudolna postać, jaką jest Kamila. Na szczęście tytułowa Gosia zdecydowanie ciągnie tę historię w górę. Myślę, że Trylogia Kwiatowa ma jeszcze szansę na bardzo dobre zakończenie, ale tylko pod warunkiem, że Kamila wreszcie dorośnie.

Ocena: 6/10

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu Znak!

4 komentarze:

 1. Poznałem Michalak w wersji fantastycznej i w końcu musi przyjść pora na zapoznanie z drugą stroną jej twórczości (spotkanie zapoznawcze nadchodzi już od nie wiem kiedy i jakoś nie może dojść do skutku). Mam nadzieję, że w końcu poznam jakąś obyczajówkę Michalak. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka przepiękna... Nie czytałam żadnej książki tej autorki, może jak będę miała więcej czasu to zza coś się wezmę.
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Autorka mnie do siebie jakoś do tej pory nie przekonała, na tyle by sięgnąć po jakąkolwiek pozycję,

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam żadnej książki tej autorki, ale może pora zacząć? Co do tej konkretnie powieści (czy też trylogii) mam mieszane uczucia. Z jednej strony książka mnie przyciąga, z drugiej zaś ta postać Kamili... bardzo nie lubię takich postaci. Ludzi w ogóle, męczący są srasznie. Podsumowując: Hmm...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...