sobota, 1 czerwca 2013

"Geneza" Jessica Khoury

źródło
Tytuł: "Geneza"
Autorzy: Jessica Khoury
Wydawnictwo: Wilga (Grupa Wydawnicza Foksal)
Stron: 512

"W tajnym laboratorium, ukrytym w amazońskiej dżunglii, naukowcy stworzyli nieśmiertelnego człowieka. Pia jest pierwszą istotą doskonałą, która ma dać początek nowej rasie ludzi.
W dniu swoich siedemnastych urodzin dziewczyna wymyka się spod kontroli naukowców. Na wolności spotyka Eio, chłopaka z pobliskiej wioski. Wspólnie próbują odkryć prawdę o pochodzeniu Pii. Prawdę, która zmieni ich życie na zawsze.
Zaskakujący debiut młodej autorki, okrzyknięty hitem wydawniczym jeszcze przed publikacją książki." żródło

W głębi amazońskiej dżungli, w ukryciu przed światem, od lat trwały badania. Wreszcie, dzięki bardzo skomplikowanych procedurach, udało się - na świat przyszła Pia, dziewczyna, której nie da się zabić. Poznajemy ją tuż przed siedemnastymi urodzinami. Pia nie ma pojęcia, jak wygląda świat poza Little Cambridge (tak nazywa się ośrodek badawczy), ponieważ nigdy go nie opuszczała. Większość informacji na temat świata jest przed nią starannie ukrywana, aby bohaterce nie przyszło do głowy, żeby oddalić się od opiekunów. Nastolatka jest jednak coraz bardziej ciekawa. W Little Cambridge nie ma nikogo w jej wieku, ani nawet dzieci, a jej najlepszym przyjacielem jest jaguar. Pia zaczyna marzyć, aby dowiedzieć się co jest "na zewnątrz", a otrzymana w prezencie urodzinowym mapa tylko potęguje to uczucie...

żródło
"Geneza" zaskakuje już pomysłem na fabułę. Nie szukamy sposobu na zdobycie nieśmiertelności, on już istnieje. Do tego istotami, które żyć będą wiecznie, wcale nie są popularne wampiry, tudzież inne paranormalne stworzenia. Tutaj skupiamy się na nauce, badaniach i tajemniczych roślinach, które użyte w odpowiedni sposób mogą zdziałać cuda. Pia "jest doskonała", jak powtarzają jej wszyscy wokół. Co to znaczy? Nie można jej skrzywdzić, jest wybitnie inteligentna, ale... wyjątkowo samotna. Dziewczyna wydawać się może próżna, ale trudno jej się dziwić. Całe życie powtarzano jej, że jest ideałem, do tego nie miała absolutnie, żadnego kontaktu z rówieśnikami. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Eio - chłopca z wioski położonej w pobliżu ośrodka, w którym mieszka.

Książka skupia się przede wszystkim na definicjach dobra i zła. Pia musi podejmować wiele trudnych decyzji, odkrywa coraz to nowe tajemnice, a czytelnik, chcąc-nie chcąc, razem z nią. Jak daleko są w stanie posunąć się naukowcy, aby osiągnąć swój cel? Czy w obliczu nieśmiertelności śmierć zwykłego człowiek traci swoją wartość? Musimy również pamiętać, że bohaterka wychowywała się w niemalże sterylnych warunkach, a przekonania naukowców zostały w nią wpajane od dzieciństwa. Nieco trudniej niż Wam jest jej więc podjąć decyzję zgodną z moralnością przeciętnego człowieka.

Akcja rozwija się powoli, a napięcie jest budowane stopniowo. Całość okrawa całe mnóstwo tajemnic, których rozwiań równie powoli się domyślamy. Mnie najbardziej zaciekawiło kim naprawdę jest Eio oraz, oczywiście, prawdziwy sekret nieśmiertelności, bo już na początku możemy się domyślić, że naukowcy coś ukrywają. Pia ma przed sobą tajemniczy test, po zdaniu którego stanie się pełnoprawnym członkiem ekipy badawczej. Wreszcie spełni swoje marzenie - badania mają na celu stworzenie innych nieśmiertelnych ludzi. Dziewczyna doskonale zdaje sobie sprawę, że jeśli to się nie uda już na zawsze pozostanie samotna. Wszyscy wokół zestarzeją się i umrą, a ona pozostanie taka, jaka jest. Stawka jest więc wysoka.

źródło
Książkę czyta się świetnie, a nawet przy "bardziej naukowych" rozmowach bohaterów, nie czujemy się znużeni. Wszystko zostało zgrabnie wplecione w fabułę i wyjaśnione, także nie ma momentów trudnych w odbiorze. Nigdy nie podejrzewałabym, że książkę napisała debiutantka i do tego tak młoda (ma zaledwie 22 lata). Całość jest powieścią jednotomową i to chyba dobrze, bo za mało ostatnio takich książek, a zbyt wiele niekończących się serii, w których każdy kolejny tom jest gorszy od poprzedniego.

Jeśli miałabym się do czegoś przyczepić były to wątek miłosny. Jest, ale jakby go nie było - Pia i Eio poznają się i spotykają raz, drugi...bum! Miłość jak grom z jasnego nieba. Zazwyczaj bardzo drażni mnie takie spłycenie młodzieńczego uczucia. Tutaj jestem w stanie nieco usprawiedliwić bohaterów. Pia to już siedemnastolatka, a nigdy nie przeżyła nawet najbardziej niewinnego zadurzenia. No bo niby w kim, skoro nie znała nikogo w jej wieku? Eio również czuł się wyobcowany w swojej wiosce. Mimo wszystko, scen tej dwójki było jak dla mnie niewiele i były zdecydowanie za mało intymne.

"Geneza" to historia, na którą z całą pewnością warto zwrócić uwagę. Przedstawia samotną, niezwykłą i zagubioną nastolatkę (czyli dokładnie to, co najczęściej spotykamy w młodzieżowych powieściach), ale w zupełnie inny sposób. Polecam Wam tę opowieść - to naprawdę dobre 500 stron lektury.

Ocena: 8/10

Za możliwość poznania sposobu na nieśmiertelność serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal!

11 komentarzy:

 1. 8 to niezła ocena, szczególnie, że ostatnio czytałam niezbyt pochlebną opinię o tej książce. Chyba musiałabym sama się przekonać, jakie wrażenia pozostawi po sobie w moim przypadku.

  Zapraszam do siebie: in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tej książki! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już od dawna mam chęć na tą książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam takie klimaty, dzięki za polecenie dobrej lektury

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już kilka pozytywnych recenzji i jestem bardzo ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja już od dawna mam na nią ogromną ochotę <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę mam w planach, a tymczasem zapraszam do mnie!
  michalo-magic.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Ksiązka zbiera bardzo dobre rec- no i proszę, kolejna! Muszę się za nią rozejrzeć ^^
  PS U mnie urodzinowy konkurs- zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Powieść jest naprawdę fajna :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Różne opinie już czytałam, ale mam książkę na półce, więc w wakacje się przekonam na własnej skórze :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dużo dobrego o niej słyszałam dlatego chętnie po nią sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...