środa, 5 czerwca 2013

"Nieczysta" Megan Hart

Tytuł: "Nieczysta"
Autorzy: Megan Hart
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 496

"Słodycz znajdziesz w ekskluzywnej cukierni. Rozkosz przyniesie ci tylko to, co nieznane. Elle ma w sobie wiele emocji, ale przez ostatnie lata budowała wokół siebie szczelną tamę. Myślała, że wszystko w życiu musi mieć ustalone miejsce, że musi być przewidywalne. Dlatego dotąd wybierała bezpruderyjny seks z przypadkowymi kochankami jako sposób na życie. Swoim partnerom pozwala na wszystko, lecz nigdy nie całuje się w usta. Pragnie i pożąda, ale całą sobą broni się przed bliskością. Słodycz życia odnajduje tylko w wyrafinowanych czekoladkach z ekskluzywnej cukierni. Nie spodziewa się, że spotka tam mężczyznę, z którym wyruszy w seksualną, porywającą podróż pełną erotycznych niespodzianek…" www.czarnaowca.pl

Elle ma w sobie mnóstwo sprzeczności. Wygląda jak bibliotekarka, a nie stroni od przypadkowych schadzek. Unika kontaktów ze znajomymi, a nawet własną rodziną. Nietrudno zauważyć, że ma jakieś sekrety, o których nikt nie powinien się dowiedzieć. Wspomnienia, których chciałaby się pozbyć. Zamiast jednak znaleźć znaleźć sposób, aby uporać się z problemami, Elle ucieka w ramiona coraz to innych mężczyzn. Kiedy poznaje Dana, nic nie wskazuje, że mógłby być dla niej kimś wyjątkowych. Miał być jedynie kolejnym mężczyzną, z którym upije się przy barze, a potem wróci z nim do domu. Okazuje się zabawny i pociągający. Wraz z Elle opuszcza bar, udaje się do domu i... odprowadza ją pod drzwi, po czym znika bez słowa. Zaskoczona kobieta postanawia szybko o nim zapomnieć, jednak nie jest to takie proste...

źródło
"Nieczysta" to nie tylko opowieść o przedziwnym uczuciu. To przede wszystkim portret kobiety, która przeszła w życiu zbyt wiele. Tragedia, którą przeżyła w młodości nie pozwala jej normalnie funkcjonować. Choć minął już szmat czasu, nie znalazła osoby, której mogłaby się zwierzyć. Nawet gorzej - kiedy znalazła, z którą postanowiła podzielić się swoją tajemnicą została odtrącona. Nie może liczyć również na wsparcie ze strony rodziny. Matka uważa ją za źródło wszelkiego zła, ojciec już dawno wybrał kieliszek, a brat jest bardzo daleko. Elle zamknęła się we własnej skorupie i nie chce nikogo dopuścić. Nawet kiedy zdaje się robić krok w przód, zaraz cofa się o dwa w tył. Bohaterka jest doskonale wykreowana. Nie mam jej absolutnie nic do zarzucenia, wszystkie jej zachowania to ciąg przyczynowo-skutkowych zależności. Jestem pod wielkim wrażeniem sposobu, w jaki Hart stworzyła tę postać. Brawo!

Stopniowe odkrywanie przeszłości bohaterki to wątek tak wciągający, że książki wręcz nie sposób odłożyć. Nie ukrywam, że w większości sceny erotyczne są dość śmiałe, a język momentami wulgarny. Nie wydaje mi się, żeby zabiegi te były konieczne przy tak dobrze zarysowanej fabule - stanowią jedynie przerywnik w oczekiwaniu na rozwinięcie historii. Związek Elle i Dana to przede wszystkim ich rozmowy i przekraczanie granic, a dopiero potem łóżko. Kobieta stopniowo się do niego przywiązuje co przypomina wręcz oswajanie. Jej problemy są wyjątkowo poważne i przytłaczające, jednak Dan radzi sobie z nimi doskonale - wie kiedy odpuścić, a kiedy zmusić bohaterkę do posunięcia się w przód.

Jeśli chodzi o pozostałe postaci w książce, nie dowiadujemy się o nich zbyt wiele. Pierwsze skrzypce odgrywają Elle oraz Dan. Daniel to mężczyzna idealny, rodem niemalże z bajki o księżniczce. Jak przystało na marzenie każdej kobiety, godzi się na wszystko i niestrudzony próbuje się zbliżyć do wiecznie odpychającej go Elle. Nie muszę chyba wspominać, że posiada fantastyczną pracę i jest bardzo przystojny? O dziwo, nie drażniło mnie to ani trochę. Przejęłam się losami Elle, przeżywałam jej sytuację i mocno trzymałam kciuki, żeby kobiecie udało się wyjść na prostą. Los bardzo ją doświadczył i naprawdę należała jej się rekompensata w postaci fantastycznego faceta, jakim jest Dan. Tak, możecie mnie nazwać niepoprawną romantyczką.

"Nieczysta" to przede wszystkim opowieść o kobiecie, która próbuje poradzić sobie z problemami z przeszłości. Jako taka pozycja sprawdza się naprawdę idealnie - wyciska łzy z oczu i łamie serce. Nawet jeśli niektóre sceny chętnie sama bym ocenzurowała uważam, że to pozycja którą naprawdę warto przeczytać. Ostrzegam - to nie jest lektura miła, lekka i przyjemna, a taka, która zostaje w pamięci na dłużej.

Ocena: 8/10

Za możliwość poznania niezwykłej historii Elle serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca oraz portalowi A-G-W.info!

8 komentarzy:

 1. Kolejna bardzo dobra recenzja :D Aż się za tą książką rozejrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Może być ciekawa, i pouczająca. Jest już wydana?

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią ją przeczytam, choćby po to by poznać Elle.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię Megan Hart, jej książki to nie tylko erotyki, ale przede wszystkim dobre powieści obyczajowe. Na "Nieczystą" też znajdę czas.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię Hart dlatego zapewne i po tę książkę sięgnę;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka za mną i bardzo mi się podobała. Stwierdziłam, że nawet lepsza od poprzednich książek autorki :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...