niedziela, 8 lutego 2015

"Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży" Philip Pullman

źródło
Tytuł: Piękna Katastrofa
Autor: Jamie McGuire
Wydawnictwo: Albatros
Stron: 464

"Dawno, dawno temu... 
 W dalekich krainach, w których wiatr snuł najdziwniejsze opowieści... 

W dalekich krainach zamieszkanych przez wiedźmy, królewny i morderców…

W dalekich krainach, w których niebezpiecznie znaleźć się po zmroku...

…ludzkim losem rządziła magia

 50 na nowo opracowanych baśni o zaklętych księżniczkach, odważnych dzieciach, nikczemnych królach i niewiernych żonach.

Jeden mały krok dzieli Cię od wyjścia z bezpiecznej codzienności. 

Nie zwlekaj dłużej i poddaj się magii opowieści... 

Spośród najsłynniejszych europejskich baśni mistrz fantastycznych opowieści, Philip Pullman, wybrał 50, aby zaprezentować je w nowej odsłonie. Od klasycznych historii o Roszpunce, Królewnie Śnieżce i Kopciuszku, aż po mniej znane, pełne grozy „Trzy wężowe liście”, „Narzeczoną mordercy” i „Śmierć ojcem chrzestnym”. Wszystkie zostały przypomniane z całym ich okrucieństwem i odwagą obyczajową, a także opatrzone krótkim i fascynującym komentarzem." źródło


Świat baśni na magiczne miejsce. Tylko tutaj, mimo przeciwności losu, na koniec dobro zawsze triumfuje. Od zawsze kocham takie opowieści, jednak największą słabość mam do tych autorstwa braci Grimm. To historie, z których po prostu się nie wyrasta, więc wydanie wersji "Dla dorosłych i młodzieży" było strzałem w dziesiątkę. To idealna okazja, żeby przypomnieć sobie ukochane baśnie, bez cenzury, która narzucana jest w dzisiejszych czasach. Książka Philipa Pullmana to zbiór 50 (jego zdaniem) najważniejszych historii, w nieco odświeżonej wersji. Nie zabrało oczywiście "Królewny Śnieżki" czy "Kopciuszka", ale znalazły się tutaj i takie baśnie, które z trudem sobie przypominałam.

Książka Philipa Pullmana przypomina nam, jak bardzo nowoczesne wersji historii napisanych przez słynnych braci różnią się od ich pierwowzorów. A opowieści te, to nie tylko piękne suknie, książęta na białych koniach i miłość od pierwszego wejrzenia. Owszem, dobro wygrywa, ale bohaterowie tych opowieści musieli bardzo dużo wycierpieć, zanim spotkał ich happy end. Pamiętacie, że siostry Kopciuszka obcinały sobie części stóp, żeby zmieścić się w pantofelek? Kojarzycie króla, który za wszelką cenę chciał poślubić własną córkę, ponieważ była najpiękniejszą panną w królestwie? Właśnie taki wątków tutaj nie brakuje!

Brutalność to nie jedyny powód, dla którego książka przeznaczona jest dla dorosłych (ewentualnie młodzieży). Nawet nie jeżeli nie zauważymy pewnych podtekstów, zapiski Philipa Pullmana, które znajdują się pod każdą z baśni, szybko zwrócą naszą uwagę na istotne kwestie. Przyznam, że niektóre z ukrytych symboli zauważyłam dopiero po komentarzu autora, a przecież tak bardzo rzucają się w oczy! Pullman zwraca również naszą uwagę na pewne nieścisłości w fabule, czy choćby podaje alternatywne wersje tej samej historii, które w końcu zmieniały się nieco z biegiem lat.

Całość napisana jest znakomicie. Książkę czytam się równie lekko, jak bajki przeznaczone dla dzieci. Philip Pullman bazuje na historiach, które doskonale znam i z przyjemnością poznaję je na nowo. Wprowadza jednak elementy, o istnieniu których nie miałam pojęcia, dzięki czemu czytając każdą czuję dreszczyk emocji, niczym podczas lektury trzymającego w napięciu kryminału.

"Baśnie braci Grimm dla dorosłych i młodzieży" to cudowna książka. Jeżeli naprawdę kochacie braci Grimm w tej prawdziwej, surowej, a nie ugrzecznionej wersji, to powinniście być zachwyceni równie mocno, jak ja.

Ocena: 10/10

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję:
www.wydawnictwoalbatros.com/

16 komentarzy:

 1. Ta książka mnie bardzo ciekawi już od dłuższego czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka czeka spokojnie na półce i czeka n dobry czas, oj czuję, że wspaniale spędzę przy niej chwile :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam, czytam i jestem z jednej strony zadowolona, a z drugiej, jest kilka rzeczy, które mnie irytują. :) Niemniej, nie żałuję, że zakupiłam tą pozycję, bo jest niezwykła - tu się zgodzę. ;)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz o niej słyszę, aż dziwne!
  Pozycja obowiązkowa do zakupu! :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś niespecjalnie podobają mi się baśnie Grimmów, więc chyba ich alternatywna wersja także nie będzie dla mnie ciekawa. Podziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 6. aaa to jest najlepsze co moglas wstawic :3 rabek tajemnicy uchylony :3

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam baśnie, a w takiej wersji to musi być istna perełka!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem mocno ciekawa tej wersji i poznać prawdziwe baśnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Po tak zachwalającej recenzji zdecydowanie muszę zdobyć to dzieło. A kusi mnie niesamowicie. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Miałam na nią ochotę, a teraz mam jeszcze większą! :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Coś czuję, że to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam już ten tytuł i praktycznie połowa baśni już przeczytana. To ciekawa książka, szczególnie dla kogoś, kogo ciekawią klasyczne baśnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Z wielką chęcią sięgnę po tę książkę, gdy będzie okazja :) Czytałam o niej wiele pozytywnych opinii, a ponieważ jestem zwolenniczką baśni myślę, że pewna odmiana również przypadnie mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dostałam ją na Gwiazdkę i nie mogę się doczekać lektury. Wszyscy ją zachwalają, a teraz Ty mnie zachęciłaś tymi komentarzami autora i wyjaśnieniem różnych drobnostek, na które można w trakcie lektury nie zwrócić uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 15. Już od dawna mam ochotę na tą książkę^^

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...