czwartek, 9 marca 2017

"Kobieta znikąd" Mary Kubica

źródło
Tytuł: Kobieta znikąd
Autor: Mary Kubica
Wydawnictwo:  Harper Collins  
Stron: 336

"Pewnego dnia Esther Vaughan znika bez śladu. Współlokatorka odnajduje w jej rzeczach niepokojące listy, pełne miłosnych wyznań i jawnych pogróżek. Jeżeli napisała je Esther, to cierpi na poważne zaburzenia i może być niebezpieczna.
Tego samego dnia w pewnym miasteczku pojawia się tajemnicza kobieta. Nikt nie wie, jak naprawdę się nazywa ani skąd pochodzi. Gdy zamieszkała w ponurym, zrujnowanym domu, stało się jasne, że szuka kryjówki. Kogo się boi? Przed kim ucieka? A może to nie ona jest ofiarą, tylko cierpliwie czeka, aż ktoś wpadnie w zastawioną przez nią pułapkę?" źródło
 
Po niezbyt korzystnym spotkaniu z powieścią Mayi Banks, która miała być wybitnym thrillerem, a okazała się po prostu romansidłem podchodzę do thrillerów z większą rezerwą. Jednak, żądna emocji, postanowiłam szukać tak długo, aż znajdę książkę, która nie tylko wzbudzi we mnie emocje, ale i zaskoczy zakończeniem. W takich historiach z ostateczną oceną wstrzymuję się do ostatniej chwili. W tym gatunku kilka ostatnich stron ma przecież kluczowe znaczenie.
 
Opis "Kobiety znikąd" intryguje, a przecież tego właśnie oczekuje się od thrillera. Muszę jednak uchylić rąbka tajemnicy i zdradzić Wam, że tę historię poznajemy z punktu widzenia dwójki bohaterów, o których opis nawet nie wspomina. To ciekawe, ponieważ sami musimy dojść kim są i jaką rolę odgrywają w powieści.
 
Kiedy Quinn odkrywa, że jej współlokatorki nie ma w łóżku, z początku nic sobie z tego nie robi. Z czasem jednak zdaje sobie sprawę, że nocne eskapady nie są typowe dla Esther. W końcu nie wytrzymuje i myszkując w rzeczach przyjaciółki odkrywając kilka niepokojących faktów. Wszystko wskazuje, ze Esther jest niezrównoważona psychicznie i może stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie, lecz również innych, a być może nawet dla Quinn. Co naprawdę stało się dziewczynie i gdzie przebywa? Czy wskazówki uda się połączyć w całość?

Alex ma kilkanaście lat i niedawno skończył szkołę, jednak nie wyjechał na studia. Wciąż mieszka z ojcem, który nie stroni od alkoholu i pracuje w niewielkiej restauracji. Ma niewiele rozrywek i życiowych perspektyw, ale to dobry chłopak. Iskierkę rozrywki w jego codzienną rutynę wprowadza pojawienie się tajemniczej kobiety. Nikt nie wie skąd się wzięła i dlaczego na miejsce pobytu wybrała właśnie tę niepozorną mieścinę. Nieznajoma fascynuje jednak Alexa, nawet kiedy jej zachowanie staje się coraz dziwniejsze.

"Kobieta znikąd" to naprawdę oryginalny i nietypowy tytuł. Przez mniej więcej połowę książki kompletnie nie miałam pojęcia, co właściwie się dzieje. Opowieści Alexa i Quinn toczą zupełnie oddzielnie, przez co może odczuwać, że poznajemy dwie różne historie. To po części prawda, ponieważ bohaterowie mają swoje własne życia i własne problemy. Nie trudno się jednak domyślić, że ta dwójka w końcu okaże się mieć ze sobą coś wspólnego

To thriller z gatunku psychologicznych. Nie znajdziemy tutaj pościgów, czy pędzącej akcji, raczej powolnie rozgrywającą się opowieść. Mimo wszystko historia wciąga i zaskakuje. Bardzo ważne są odczucia bohaterów - nie tylko sama akacja, ale i sposób interpretowania jej przez bohaterów. Nawet kiedy wydaje wydaje nam się, że rozwikłaliśmy zagadkę, okazuje się, że tak naprawdę nie wiemy nic. Tego właśnie oczekiwałam - zaskoczenia i zagadki do rozwikłania.

"Kobieta znikąd" okazała się pozytywnym zaskoczeniem. To nietypowy thriller, który nie przypomina żadnej książki, którą miała okazją do tej pory czytać. Jeśli poszukujecie nietuzinkowej lektury, to coś w sam raz dla Was

Ocena: 7/10
Za egzemplarz do recenzji serdecznie dziękuję wydawnictwu:
http://harpercollins.pl/

10 komentarzy:

 1. Zastanawiałam się na powieścią, ale wybrałam inną. Może kiedyś jednak po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro nietypowy, to chętnie się skuszę, chociaż ostatnio trudno mnie w thrillerach zadowolić - szukam czegoś, co naprawdę mocno mną wstrząśnie... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i była całkiem w porządku. Ja bardzo lubię thrillery psychologiczne, więc jak najbardziej trafiona :)

  OdpowiedzUsuń
 4. I'm sorry to cause inconvenience to you, but we were greatly assisted by the information / news that you serve, Go ahead and good luck

  obat telinga bernanah
  obat penghilang bekas luka di apotik
  Cara Mengobati Disfungsi Ereksi Akibat Diabetes

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...