czwartek, 5 maja 2016

"Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie" Jessica Knoll

źródło
Tytuł: Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie
Autor: Jessica Knoll
Wydawnictwo: Znak
Stron: 400


"W szkole średniej Ani FaNelli zetknęła się z okrucieństwem, do jakiego są zdolne tylko nastolatki. W dorosłym życiu robi wszystko, by wymyślić siebie na nowo. Z impetem realizuje skrupulatnie przemyślany plan: prestiżowa praca, designerskie ubrania i przystojny narzeczony z arystokratycznym nazwiskiem.
Ani jest już bardzo blisko celu. Wtedy pojawia się propozycja udziału w filmie dokumentalnym o tym, co wydarzyło się w szkole 14 lat temu.
Jest jednak coś, o czym wie tylko Ani. Niebezpieczny sekret, który może wiele zmienić
." źródło

Nie czytałam "Zaginionej dziewczyny" - oglądam jedynie film, ale później strasznie żałowałam, że nie zdecydowałam się na lekturę. Choć zawsze twierdziłam, że kryminały i thrillery to coś nie dla mnie,  po raz kolejny okazuje się, że warto poszerzać swoje czytelnicze horyzonty. Dlaczego wspominam o "Zaginionej dziewczynie"? Bo ona i "Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie" należą do tego tego samego gatunku - Domestic noir. 

Ani FaNelli ma to, czego chcesz. Wygląda zjawiskowo (wcale nie było łatwo), ma bogatego i wpływowego narzeczonego (a zdobycie go również do najprostszych nie należało) oraz pracę, o której większość kobiet marzy. Ma też klasę i elegancję, której nie można kupić i torebkę, na którą nigdy nie odłożysz, bo zawsze będzie coś ważniejszego. Ale Ani na też mroczne sekrety i wspomnienia, które nie dadzą o sobie zapomnieć, niezależnie od tego, ile kosztował samochód w którym właśnie siedzi.

Będąc w szkole średniej, naszą bohaterkę spotkało najgorsze, co może się przytrafić dziewczynie w jej wieku. Chwilowa popularność bardzo szybko odwróciła się na jej niekorzyść. Być może to masochistyczna natura, a może po prostu pragnienie sprawiedliwości sprawia, że Ani decyduje się wystąpić w filmie dokumentalnym opowiadającym o tragedii sprzed lat. Co tak naprawdę się stało? Tego będziecie musieli dowiedzieć się sami, ale możecie mi wierzyć, że prawda nie raz Was zaskoczy.

Historia toczy się na dwóch płaszczyznach. Za jednej strony mamy Ani dziś - piękną kobietę sukcesu, która planuje swój ślub. Szybko możemy zorientować się, że ten śliczny obrazek gnije od środka, a przecież nic nie dzieje się bez przyczyny. I tak płynnie przenosimy się do przeszłości, kiedy to nastoletnia TifAni za wszelką cenę chciałaby zyskać popularność wśród rówieśników, a to ciągnie za sobą lawinę tragedii. Bardzo duża część tej historii toczy się liceum, więc wydawać by się mogło, że książka idealnie nadaje się dla młodzieży, jednak... nic bardziej mylnego. Jest brutalnie, jest ostro i zdecydowanie 18+.

Ani to bohaterka, której wcale nie powinniśmy lubić. Nie ma najmniejszego zamiaru być sympatyczna, a szczeniaczki i małe dzieci powodują u niej raczej odruch wymiotny niż napływ czułości. Wcale nie udaje też, że wszystko przyszło jej samo i nie cofnie się przed niczym, żeby tylko osiągnąć wymarzony cel. Jest w niej jednak coś prawdziwego, nawet jeśli nie chce być dobra, jest strasznie rzeczywista. I chyba właśnie ta postać jest jednym z najmocniejszych elementów powieści. Co oprócz tego? Nic nie jest czarne, nic nie jest białe, a my do samego końca nie wiemy, kto jest ofiarą, a kto katem.

"Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie", ku mojemu wielkiemu zdziwieniu okazała się być... świetną lekturą! Ta zaskakująca, oburzająca historia, pełna wyrazistych bohaterów i trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Polecam, nawet jeżeli tak jak ja, z reguły nie sięgacie po tego typu książka. Najwyższy czas zacząć!

Ocena: 9/10

http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,7458,Najszczesliwsza-dziewczyna-na-swiecie


2 komentarze:

  1. Mam na półce i zamierzam niedługo się za tę książkę zabrać. Ta powieść zbiera tak różne opinie że aż dostaje zawrotu głowy. Ciekawa jestem czy i mi przypadnie do gustu czy nie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka obiła mi się o uszy, jednak moje zainteresowanie mimo wielu pozytywnych opinii jest minimalne :c

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...